mikroplasty

Mikroplasty v plodovej vode? Našli sa aj v mrakoch. Čo všetko mikroplasty spôsobujú?

Je doba plastová. Lepšie povedané, mikroplastová. Neveríte? S vysokoškolským pedagógom a popularizátorom témy ovplyvňovania počasia Radovanom Dluhým Smithom som sa rozprávala o mikroplastoch v nás, ale aj v mrakoch. Je to téma, ktorú som zachytila za posledné mesiace dvakrát. Raz z výskumu z českej univerzity, kde ako prví na svete zachytili mikroplasty už aj v plodovej vode. A potom prišla správa z TA3 o mikroplastoch v oblakoch, ktoré môžu ovplyvňovať počasie. Ako to vlastne celé je?

Radovana som sa pýtala aj…

  • Čo si majú ľudia predstaviť pod tým, že mikroplasty sa dostali už aj do oblakov a vedci sa boja, že by to mohlo mať vplyv na počasie… ?
  • V správe sa uvádzalo: „Tvorba mrakov má obrovský vplyv nielen na naše miestne počasie, ale aj na globálne teploty,“ znamená to teda, že my sa budeme zbytočne snažiť – problém je už nad našimi hlavami? Šéf klimatickej konferencie spochybňuje vplyv CO₂ na globálne otepľovanie. Čo ty na to hovoríš?
  • Veď ak by som dala také niečo do titulku, tak budem buzerovaná za konšpirácie…
  • 1 % najbohatších na svete emituje viac CO₂ než polovica ľudí na planéte. Vlastne by stačilo, aby títo ľudia zmenili návyky a máme vybavené. Nie?
  • Mikroplasty sú už aj v plodovej vode budúcich mamičiek. Čo ty na to?
  • Čo všetko sa od nášho posledného rozhovoru v oblasti ovplyvňovania počasia zmenilo?
  • Ty sa okrem ovplyvňovania počasia zaoberáš aj inými vecami, ktoré majú vplyv na zdravie. Napríklad problematika GMO. Čo je nové v tejto oblasti?
  • Čo môžu ľudia podľa teba robiť? Obyčajný človek, ktorý nás pozerá. Lebo napríklad, ak budú ľudia trpieť stresom aj z tejto témy, ktorú tu dnes preberáme, tak sa im vlastne zhorší imunita. Budú chorí. Predčasne zomrú… Stres je najväčší spúšťač chorôb … Tak čo robiť?

Mikroplasty v nás?

Celý rozhovor je dostupný aj priamo tu. Stačí stlačiť play…

Ďakujem, že máte rozhovory ODznova radi. Veľmi si to cením.

Ďakujem za každé zdieľanie, každú podporu .. aj tú finančnú… Ak sa chcete pridať, nech sa páči: Podpora podcastu ODznova možná tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast/tiers alebo na č.u: SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar.

Martina Valachová

Komentáre na stránke nie sú umožnené