Ako sa vyhnúť toxínom 

Počas nášho života nám postupne pribúdajú do domácnosti rôzne novinky. A platí to aj pre oblasť drogérie, kozmetiky či rôznych prostriedkov na údržbu rodiny. Akosi sme však zabudli čítať zloženie prípravkov. Informácií je veľa. A my sa chceme spoliehať na to, že produkty v predajniach sú z hľadiska ochrany nášho zdravia úplne v poriadku. Dobre však vieme, že veľmi často sa na verejnosť dostanú informácie, že ten či onen produkt, ktorý sme roky kupovali (a niekedy ide o produkty pre batoľatá), je vyhodnotený ako nie bezpečný, ba až toxický. Ako sa v tom má človek vyznať? Ako sa v tom orientovať?

Čítať, čítať, čítať – do obchodu s lupou. 

Všetci máme možnosť prečítať si zloženie. Ak sú písmenká príliš drobné, poslúži nám lupa. Alebo si môžete v obchode výrobok odfotiť a zväčšiť obrázok, aby ste videli jasne, čo je vo výrobku ukryté. Často zistíte, že zubná pasta alebo vlhčené servítky sú plné zložiek, ktoré by ste asi nechceli dávať do seba. Koža a sliznice fungujú na našom tele podobne, ako trávenie.

„Čo dávate na seba, dávate aj do seba.“ Toto je obľúbená veta Mirky Števkovej, ktorá sa už roky zaoberá zložením výrobkov.

Alebo?! Nekupovať, nahradiť…

Okrem toho, že si budete v obchode čítať zloženie, môžete urobiť ešte lepšiu vec. Môžete sa vyhnúť klasickým priemyselne spracovaným produktom z oblasti drogérie a kozmetiky. Vy si totiž môžete mnohé produkty vyrobiť sami. Viac v rozhovore…

Pripravila: Martina Valachová

Komentáre na stránke nie sú umožnené